Nakupte ještě za 1 500 Kč a máte poštovné ZDARMA!

Položky:0
Celkem:0 Kč

Péče o obuv


VŠEOBECNÉ POKYNY

     Vaše obuv Nike vydrží déle a bude lépe vypadat, pokud se o ní budete správně starat!

     Než začnete nosit novou obuv, měli byste ji očistit a ošetřit vhodným ochranným sprejem, zvláště pokud má být vystavena extrémním podmínkám (velká vlhkost, bláto nebo mastnota).

     Při obouvání používejte nazouvací lžíci. Sešlapání a deformace patního límce zkrátí životnost boty a omezí její schopnost chránit vaši patu a kotník.

     Obuv denně střídejte. Pokud po jednom dni nošení necháte boty odpočívat 24-48 hodin, budou mít možnost vyschnout, čímž se omezí růst bakterií a plísní, které způsobují zápach a plísňová onemocnění nohou.

     Pot obsahuje kyseliny, které mohou vaši obuv časem poškodit. Vždy spolu s obuví Nike noste kvalitní ponožky. Po náročném použití (při sportu, v extrémním horku, vlhkosti nebo mokru), odstraňte vlhkost vytřením vnější i vnitřní strany boty měkkým, čistým hadříkem a nechte obuv přirozeně vysušit.

     Kaménky a štěrk, který se zachytí na nášlapné ploše podrážky, může omezit přilnavost a poškodit obuv. Opatrně je odstraňte párátkem nebo podobným předmětem, s ohledem na to, abyste podešev nepoškodili.

     Pro omezení zápachu posypte vnitřní stranu obuvi jedlou sodou nebo profesionálním prostředkem péče o nohy.

     Obuv uchovávejte na chladném a suchém místě mimo přímé zdroje tepla a přílišnou vlhkost. Kůže, syntetická kůže, technické tkaniny a lepidla mohou být přílišným teplem poškozeny.

     Svršky mohou vydržet dvakrát déle než mezipodešve, ale když se opotřebí polstrování v mezipodešvi, obuv by měla být nahrazena. V případě náročného použití (časté sportovní aktivity, zvláště běh) takový případ může nastat i každé 3 až 4 měsíce. 

PRANÍ A SUŠENÍ

     Nikdy neperte boty v pračce. Boty neponořujte do vody (kromě obuvi na vodní sporty). K čištění svršků, mezipodešví a podešví, včetně vnitřku boty a obou stran stélky použijte vlažnou (ne horkou) vodu, kvalitní mýdlo nebo čistící přípravek na obuv a měkký hadřík, který nezanechává chloupky, nebo kartáč (výborně poslouží staré kartáčky na zuby). Nepoužívejte bělidlo nebo aviváž.

     Před čištěním odstraňte z bot tkaničky a stélky. Tkaničky se mohou prát ručně nebo v pračce. Stélky se mohou čistit se zbytkem boty (viz níže).

     Čím dříve skvrnu ošetříte, tím větší šanci máte se jí zbavit. Špína a mastnota může vaši obuv nejen znečistit, ale také poškodit její voděodolnost a prodyšnost.

     Ručníkem vysušte boty zevnitř i zvenku (včetně vložek, pokud je boty mají). Pro zachování správného tvaru a odstranění vlhkosti botu vycpěte papírem (ne novinami, které mohou na obuvi zanechat skvrny). Nechte schnout při pokojové teplotě a pokud je třeba, papír vyměňujte. Nikdy k vysoušení nepoužívejte přímé zdroje tepla (radiátor, krb, troubu, fén).

     Po úplném uschnutí můžete boty vyleštit či ošetřit pečujícími přípravky nebo impregnací, pokud je to třeba.

Nekompletujte boty dokud všechny jejich části (včetně tkaniček) nevyschnou. 

ZVLÁŠTNÍ NÁVOD NA PÉČI O SVRCHNÍ MATERIÁLY

KŮŽE: K dosažení nejlepšího výsledku byste měli před prvním použitím kožené boty očištit, ošetřit krémem, vyleštit a opatřit impregnací. K čištění použijte čistící přípravek na kůži, nebo malé množství kvalitního mýdla. Po vyschnutí aplikujte kvalitní pečující prostředek. Řiďte se přitom návodem výrobce. Vyleštěte obuv krémem na boty nebo leštidlem neutrální barvy, nebo barvy o něco světlejší než je barva obuvi. Nikdy neleštěte vlhké boty! Nakonec aplikujte impregnační sprej, zvláště pokud bude obuv vystavena extrémní vlhkosti, blátu nebo mastnotě. 

SEMIŠ A NUBUK: Obuv ze semiše a nubuku je díky svým vláknům zvlášť náchylná ke znečištění. Před prvním nošením ji ošetřete kvalitním impregnačním sprejem na semiš/kůži na bázi silikonu a ošetření opakujte kdykoliv se při vlhkosti voda přestane na povrchu srážet do kapek. Pravidelně ji čistěte pomocí čistícího přípravku na semiš/ nubuk na bázi rozpouštědla. Nenoste obuv ze semiše a nubuku v extrémně deštivém počasí a vlhkém prostředí.

SÍŤOVINA: Obuv ze síťoviny bude odolnější proti znečištění, pokud ji před prvním nošením ošetříte silikonovým impregnačním sprejem.

GORE-TEX®: Po opotřebování původní impregnace (voda se přestane na povrchu srážet do kapek) obnovte ošetření impregnačním sprejem. Nepoužívejte impregnační lázně nebo prostředky založené na vosku, protože by omezily prodyšnost materiálu.

eVENT®: Chraňte eVent před velkým znečištěním, které by mohlo omezit jeho účinky. Pravidelně čistěte s použitím kvalitního tekutého saponátu. Důkladným opláchnutím odstraňte zbytky saponátu. Nikdy nepoužívejte bělidlo nebo aviváž. Po každém praní aplikujte impregnační sprej. 

NÁZVY PIKTOGRAMŮ K MATERIÁLŮM POUŽITÝCH V HLAVNÍCH ČÁSTECH OBUVI